راهنمای خرید کفش ورزشیراهنمای خریدمقاله ها
موضوعات داغ

راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب

ما در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب را بررسی کنیم ولی آیا می دانستید تنها 18 درصد افراد کفش ورزشی مناسب به پا دارند! مطالعات آماری که در سال 2018 انجام شده شامل افرادی در تمام سنین و همچنین افرادی که مشکل دیابت داشتند نشان می‌دهد که 63 تا 72 درصد آنها کفش‌هایشان متناسب با طول و عرض پایشان نبوده!

راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب

ابتدا تاریخچه‌ای جالب و مختصر از کفش‌های کتانی برای شما داریم و در ادامه برندهای مطرح تولید کننده کفش ورزشی را معرفی می‌کنیم وعوارضی که ممکن است در اثر پوشیدن کفش ورزشی نامناسب برای شما پیش بیاد رو می‌شناسیم و در آخر راهنمایی جامعی هم از مشخصات یک کفش ورزشی مناسب خواهیم داشت.

در پایان این مقاله شما با استفاده از اطلاعات جامعی که بدست آوردید می‌تونید کفش ورزشی مناسب پای خودتون رو تشخیص بدید و انتخاب درستی داشته باشید، البته پیشنهاد خرید ما رو در انتها از دست ندید!

نگاهی به تاریخچه کفش‌های ورزشی در دنیا

تاریخ تولد کفش‌های ورزشی بر‌می‌گرده به قرن نوزدهم میلادی! زمانی که برای بازی تنیس از اونها استفاده شد . البته با کفی‌های لاستیکی که باعث افزایش توان حرکتی و تحرک ورزشکاران بشه . اینرو هم بگم که در ابتدا کتانی ها بخاطر کفی نرمی که داشتند و هنگام راه رفتن و دویدن سرو صدای خیلی کمی ایجاد می‌کردند نه بعنوان کفش ورزشی مناسب تنیس بلکه بیشتر بعنوان کفش محبوب کفش محبوب دزدها و خلافکارها شناخته می‌شد!!

سیاست و کفش‌های ورزشی

بایکوت کفش‌های ورزشی نیوبالانس و ترامپ و نژادپرستان

جالبه که بدونید کارخانه آمریکایی نیوبالانس ( New Balance ) در سال 2016 از سیاست‌های حمایت گرایانه ترامپ پشتیبانی کرد و بدنبال آن نیونازی‌ها کفش نیوبالانس را کفش رسمی سفیدپوستان خواندند.

در ادامه موج اعتراض در شبکه های اجتماعی براه افتاد و توییت شرکت نیوبالانس که از تولیدکنندگان بزرگ و معتبر پوشاک و کفش ورزشی مناسب ورزشکاران رشته‌های مختلف است را مجبور کرد بیانیه‌ای صادر کند و اعلام کند هیچگونه تعصب و نفرتی را نمی‌پذیرد !

( شبکه‌های اجتماعی بلای جون خیلی‌ها شده!!! )

برندهای مطرح تولیدکننده کفش ورزشی

استانداردهایی که برای تولید کفش ورزشی مناسب ورزشکاران غیرحرفه‌ای و حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد روز‌ به روز بالاتر می‌رود و در سالهای اخیر آنچه دور از دسترس بوده اکنون جزو استانداردهای طلایی کفش‌های ورزشی محسوب می‌شود که تولید کنندگان مطرح کفش ورزشی در دنیا سعی دارند در این زمینه گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به تاثیرگذارترین برندهای تولیدکننده کفش ورزشی در دنیا و آنچه آنها برای تولید کفش‌های ورزشی محبوب ورزشکاران انجام می‌دهند.

نایکی NIKE- سازنده استعداد

نایکی از نظر تولید و فروش کفش ورزشی بهترین برند دنیا و البته بزرگترین مجموعه تولید کفش دنیا را داراست. شرکت معظم نایکی معمولا اغلب کفش‌های ورزشی برتر را تولید می‌کند و خوبه که بدونید نایکی اولین تولیدکننده کفش‌های ورزشی بافتنی و همچنین کفش‌های کتانی خودبند self-lacing در جهان است.

کفش‌های خودبند self-lacing با الهام از فیلم “بازگشت به آینده” Back to the Future ساخته شده‌اند که بندها با استفاده از دو دکمه‌ای که در دو طرف کفش قرار دارند بعد از قرار گرفتن پا در کفش، سفت می‌شوند.

نمونه کفش‌های خودبند نایکی، کفش مناسب ورزشکاران

با رونمایی از مدل جدید و البته پیشرفته تر و اقتصادی‌تر این نوع کفش‌ها که به نام Adapt BB شناخته می‌شوند بیشتر ورزشکاران می‌توانند از این مدل کفش‌های خودبند استفاده کنند. جالب اینکه کفش‌های Adapt BB با اپلیکیشن موبایل کنترل می‌شوند.

این سیستم برای ورزشکاران و بخصوص بسکتبالیست‌ها طراحی شده تا بطور خودکار و هوشمند بندهای کفش بسته شده و ورزشکاران بتونند در طول مسابقه راحتی و البته کارایی بهتری داشته باشند. سنسورهای کارگذاشته شده در کفش بطورهوشمند میزان تنش وارد شده به پا را اندازه‌گیری کرده و سپس متناسب با آن بندها را شل یا سفت می‌کنند.

تمام این پیشرفت‌های تکنولوژیک در عرصه تولید کفش برای اینست که ورزشکاران حرفه‌ای بتوانند کفش ورزشی مناسب خود را داشته باشند تا رکوردهای بهتری از خود بجا بگذارند.

برند آدیداس adidas – خالق کمال

آدیداس فاصله زیادی با نایکی ندارد. هر دو برند شانه به شانه همدیگر حرکت می‌کنند و کفش‌های ورزشی برای اغلب رشته‌های ورزشی تولید می‌کنند. آدیداس با سبک‌های طراحی زیادی که دارد همه نوع سلیقه مشتریانش را پوشش می‌دهد.

در سال 2013 آدیداس با آرایشگر معروف Kanye west در قالب یک همکاری موفق به خلق کفش‌های برند Seezy و Yeezy شد که بسیار نزد ورزشکاران محبوب شدند. البته این دومین همکاری بین کانیا وست و آدیداس بود!

همکاری کانیا وست و آدیداس برای تولید کفش ورزشی مناسب ورزشکاران

کانیا وست ابتدا در سال 2006 کفشی را برای آدیداس طراحی کرد اما هرگز عرضه نشد. اولین برندی که بطور رسمی با کانیا وست همکاری کرد Bape بود که نتیجه آن عرضه کفش‌های کالج دراپت بود که قیمت بسیار بالایی داشتند .

کانیا وست همچنین کفش‌هایی برای لوییس ویتون و جوزپه زنوتی و از همه مهمتر برای نایکی طراحی کرد ولی بدلیل عدم پرداخت حق امتیاز این همکاری قطع شد.

بعد از این اتفاق آدیداس ابراز علاقه کرد که با Kanye West همکاری کند و همچنین حق امتیازی هم برای او در نظر گرفت . یک سال و سه ماه بعد از شروع این همکاری سری اول کفش‌های Yeezy ، بنام Yeezy season 1 متولد شد.

شخصیت‌های مشهور زیادی مثل Rihanna , Diddy و Kim Kardashian از این مدل کفش‌ها استقبال کردند و این موفقیت برای سری‌های بعدی هم اتفاق افتاد.

برند پوما PUMA – ارایه دهنده قدرت

هنگامی که نایکی و آدیداس برای بدست آوردن موقعیت برتر و سهم بیشتر از بازار مبارزه می‌کنند پوما با رویکردی متفاوت با ارایه کفش‌های با کیفیت، بی سر و صدا سهم خودش را از بازار برمی‌دارد. پوما بدون شک اسب سیاه عرضه کفش ورزشی مناسب ورزشکاران است . ( منظور از اسب سیاه برنده‌ای است که کسی فکر برنده شدنش را نمی‌کند! )

کفش پوما ارایه دهنده قدرت و کفش مناسب ورزشکاران

آنها همیشه دور از انتظار ظاهر می‌شوند! وقتی دهان همه از کفش‌های آدیداس و نایکی باز مانده، پوما با ارایه یک مدل شگفت‌انگیز همه توجهات رو بسمت خودش جلب می‌کنه .

شرکت پوما مقام سوم تولیدکنندگان برتر کفش ورزشی را از آن خود کرده اما به معنای واقعی کلمه آنها بخوبی می‌دانند که چطور کفش ورزشی مناسب برای رقابت با تولیدکنندگان برندهای اول و دوم دنیا تولید کنند .

شما می‌تونید هر سبک، هر رنگ و هر فناوری که قبلا تصورش رو نمی‌کردید در تولیدات پوما بیابید. جالبه که بدونید پوما تولید کننده کفش‌های کتانی نکو Neko است که طرفداران بسیاری دارد.

برند کانورس converse ( آل استار )

کانورس یک نام تجاری است که فقط و فقط کفش‌های کتانی تولید می‌کند. با توجه به آماری که در آمریکا گرفته شده تقریبا 100 درصد آمریکایی‌ها در طول زندگی‌شان، فیک یا اصل این کفش را پوشیده‌اند !

تاریخچه این برند به اوایل دهه 1900 برمیگردد که فقط کفش‌های ورزشی مخصوص بسکتبال تولید می‌کرد که محبوبیت خود را بخاطر رویه پنبه‌ای و نرم و زیره لاستیکی بدست آورده بود. کانورس آل‌ استار به مدت 30 سال در بازی‌های المپیک بعنوان کفش رسمی مسابقات شناخته می‌شد .

All Star shoesrochyelvis prisley

در دهه 70 میلادی با عرضه انواع کفش‌های ورزشی عرصه برای آل‌ استار تنگ شد و این برند افول کرد و بخش بزرگی از بازار را از دست داد ولی جالب اینکه جای خود را بعنوان کفش مورد علاقه جوانان طغیانگر و متمرد باز کرد!

مثلا در همین دوران شخصیت های سینمایی مثل راکی بالبوآ rocky balboa در فیلم راکی و همچنین الویس پریسلی elvis presley، مایکل مایزر و مایکل جی فوکس همگی کفش آل استار می‌پوشیدند.

با افول بیشتر برند کانورس آل استار در سال 2003 شرکت معظم نایکی این برند را خریداری کرد و با تنوع بخشی به تولید و پایین آوردن هزینه‌ها باعث بالا رفتن سود کانورس آل استار شد.

کفش‌های Hight Top و Love Top این برند هم اکنون از محبوبیت بالایی برخوردارند و کفش ‌های Love top در سال 2017 دومین کفش پرفروش آمریکا شد، که البته ارزان قیمت بودن این کفش‌ها در فروش بالای آنها تاثیر بسزایی دارد.

امروزه آل استار انواع مختلفی از کفش را تولید می‌کند، مدل‌های ساق بلند، پوتین، چکمه و تا زانو، که با توجه با سلیقه‌ و مورد استفاده، می‌توانید کفش مورد علاقه خود را در این برند با قدمت بیابید.

برند ریباک Reebok

ریباک یک شرکت تولیدکننده تجهیزات ورزشی، پوشاک ورزشی و کفش ورزشی آمریکایی است که در سال 1895 توسط J.W Foster تاسیس شد که در ابتدا با نام تجاری جی دبلیو فاستر و پسران فعالیت می‌کرد که بعدها نوه‌های آنها نام آن را به ریباک تغییر دادند. ریباک تغییر یافته تلفظ کلمه‌ آفریقایی rhebok به معنای غزال است.

ریباک از آغاز تاکنون

ابتکار ویلیام فاستر در قرار دادن میخ‌هایی در کف کفش‌ها برای بهبود عملکرد ورزشکاران در مسابقات باعث رشد سریع این برند در بین ورزشکارانی شد که بدنبال کفش ورزشی مناسب برای خود بودند.

در تصویر کفس مناسب راگبی RUGBY BOOTS یکی از اولین نمونه کفش‌های تولید J.W.Foster&sons را مشاهده می‌کنید.

این برند در طول سالهای پیدایش تاکنون فراز ونشیب‌های زیادی را تجربه نمود تا اینکه در سال 2005 میلادی شرکت آدیداس این برند را خرید و با جایگزینی تکنولوژی آدیداس در خط تولید آن باعث رونق بیشتر این برند شد ولی به آرم برند دست نزد.

ادغام این دو برند معتبر باعث شد در سال 1995 برند ریباک در رده سوم برترین تولیدکنندگان کفش ورزشی قرار گیرد.

برند نیوبالانس Newbalance

این برند در شهر بوستون ایالات متحده و سال 1906 متولد شد و در ابتدا کار خودش رو با تولید کفش‌های طبی شروع کرد. william j.riley در طی سالهای متمادی به تولید کفش ورزشی مناسب ورزشکاران هم ادامه داد تا اینکه در سال 1938 کفش‌ ورزشی با رویه‌ای از چرم کانگورو را برای یک باشگاه ورزشی در بوستون با آرم Newbalance تولید کرد. در سال 1976 کتانی‌های مدل 320 نیوبالانس تولید شدند که اولی باری بود که حرف انگلیسی N در کناره‌های کفش جا خوش کرد.

نیوبالانس کفش مورد علاقه استیو جابز

نیوبالانس برای اسم‌گداری کفش‌هاش از اعداد استفاده می‌کنه که این اعداد نشاندهنده نوع کفش و اینکه مناسب چه ورزشی مناسبه هستش رو مشخص می‌کنه.

مدل‌های 320 ، 420 ، 1300 ، 1500 و 991 از نمونه‌های معروف این برند می‌باشد. مدل 1300 لقب گرانترین کفش‌ها رو در سال 1985 کسب کرد و کفش مدل 1500 هم بخاطر استفاده بیل کلینتون از آنها معروف شد،

و البته می‌رسیم به مدل Newbalance 991 که Steve Jobs با استفاده از آنها در معرفی محصولات اپل باعث محبوبیت آن در بین اپل‌بازان و مردم دنیا شد.

در سال 2018 نیوبالانس با کمپانی مارول Marvel همکاری کرد و با الهام از فیلم Black Panter دو مدل‌ معروف Marvel X Newbalance 574 Sport و مدل Marvel X Newbalance 990V4 را عرضه کرد.

برند اسیکس Asics

کوبه Cobe، یکی از شهرهای ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1949 محل تولد کفش اسیکس توسط Kihachiro onitsuka بود.کلمه asics ازعبارت معروف لاتین Anima Sana In Corpore Sana به معنی روح سالم در بدن سالم گرفته شده است. این کلمات تاثیر عمیقی بر آقای onitsuka می‌گذارد و هدف خود بر پرورش جوانان سالم از راه ورزش قرار می‌دهد.

کفش ورزشی اسیکس از آغاز تاکنون

کفش بسکتبال اولین کفش ورزشی بود که توسط شرکت ONITSUKA CO.LTD تولید شد.

در آن زمان تصور می شد که کفش های بسکتبال سخت ترین کفش ورزشی برای تولید است ، اما آقای اونیتسوکا احساس کرد اگر در ابتدا بتواند از یک مانع بالا عبور کند ، می تواند بر دیگر موانع نیز غلبه کند.

طی سالهای 1953 تا 1955 کفش‌های ورزشی ماراتن، گلف، کوهنوردی و کشتی و در سال 1964 انواع کفش ورزشی مناسب شمشیربازی، فوتبال، والیبال و ژیمناستیک هم به بازار عرضه شدند.

تمام این تولیدات تا سال 1977 با نام شرکت ONITSUKA به بازار عرضه می‌شدند تا اینکه در همین سال با ادغام سه شرکت Jelenk و GTO و ONITSUKA رسما شرکت ASICS پا به عرصه ورزش و رقابت‌های مهم ورزشی دنیا گذاشت.

بطور حتم این برند یکی از گزینه‌های اصلی ورزشکارها برای انتخاب کفش ورزشی مناسب خواهد بود.

عوارض ناشی از عدم استفاده از کفش ورزشی مناسب

خیلی از ناراحتی‌ها و آسیب‌های ناحیه مچ پا و کف پا و البته مهمتر از اون برای یک ورزشکار حرفه‌ای که میتونه عدم موفقیت در مسابقه باشه مربوط به عدم استفاده از کفش ورزشی مناسب همون رشته است.

در اینجا خیلی مختصر درباره مشکلاتی که میتونه از این بابت برای شما پیش بیاد رو بررسی می‌کنیم :

کبود شدن ناخن انگشت پا و یا حتی افتادن ناخن

بطور کلی اگر چرم لایه سرپنجه کفش و یا حتی کل کفش بیش از حد کوچیک باشه می‌تونه فشار بسیار زیادی روی انگشتان پا وارد کنه که نتیجه اون بسیار دردناکه و باعث کبودی ناخن پا و در نهایت افتادن اون میشه.

سوزش پا

اگر کفی کفشتان ضربه‌گیر نداشته باشد، فشار مستمری به زیر پنجه پاهایتان وارد می‌شود و در نتیجه باعث تحریک عصبی اون نقطه شده و در نهایت سوزش پا به سراغ شما میاد بخصوص اگر دوچرخه سوار باشید … پس علاوه بر اینکه می‌تونید از کفش‌های حرفه‌ای تر استفاده کنید باید بند کفش‌هاتون رو هم در نزدیکی انگشت‌های پا کمی شل‌تر ببندید.

ملتهب شدن تاندون‌های پا

فکر نمی‌کنم کسی دوست داشته باشه از ورزش مورد علاقه‌ش دور باشه! ولی بطور حتم اگر از کفش ورزشی مناسب استفاده نکنید تاندون‌های بیرونی و درونی پای شما بعد از مدتی ملتهب میشن و چند وقتی رو مجبور می‌شید دور از ورزش و البته دوستاتون باشید.

تاول زدن پاها

این مورد رو میشه گفت همه بنوعی تجربه کردن!!

عدم توجه به ویژگی‌های ورزشی و فنی کفش‌ها باعث تاول‌های دردناکی در پشت پاشنه پا میشه بخصوص خانمهای محترم که بیشتر به مد بودن و قشنگی کفش توجه میکنن…. البته با اجازه !!!

نکته جالب توجه اینکه حتی جوراب ورزشی نامناسب هم میتونه یکی از علل تاول زدن پاها باشه!

پس دوستان : کفش مناسب + جوراب مناسب یادتون نره !

شکستگی استخوان پا

در موارد حادتر عدم استفاده از کفش ورزشی مناسب می‌تونه باعث شکستگی استخوان‌های کف پا بشه .

نیمی از مردم هنگام دویدن روی پاشنه پا ونیمی دیگر روی پنجه پا فرود میان، شما جزو کدوم دسته هستید؟

خیلی دقت کنید که کفش ورزشی مناسب خودتون رو انتخاب کنید، شما که دوست ندارید استخوان کف پاتون بشکنه و چند برابر یک جفت کفش ورزشی مناسب رو برای درمان بپردازید؟

( ولی خدایی تو این وضعیت اقتصادی آدم بیشتر دلش برای پولش میسوزه تا پاش :) ….. )

راهنمای جامع و مفید خرید کفش ورزشی مناسب

خوب دوستان ورزشکار عزیز می‌تونید اصلا نوشته های بالا رو بیخیال بشید چون اصل موضوع که بیشتر به کارتون میاد اینجاست! ، به آخر مقاله رسیدیم و میخوام نکات ارزشمندی رو بگم که می‌تونه راهنمای خوبی براتون باشه، خوب ایتم اصل مطلب :

  1. خرید بعد از ظهر : بعد از کارهای روزانه پاهاتون متورم میشه، بنابراین بهترین زمان خرید کفش بعد از ظهره . اگر پیش از ظهر کفش ورزشی و یا هر کفشی بخرید که کیپ پاتون باشه بعد از ظهر که میخواهید ورزش کنید ممکنه پاتون رو بزنه
  2. یک کفش، یک جوراب : بهتره وقتی یک کفش ورزشی می‌خرید همونجا یک جفت جوراب ورزشی هم بخرید که با همون جوراب کفش ‌تون رو سایز کنید. برای زمان‌های ورزش‌تون هم همون جوراب رو بپوشید. جوراب نازکتر باعث لق زدن کفش و جوراب ظخیم‌تر باعث فشار به پاتون میشه.
یک کفش یک جوراب
  1. راحتی پاها در کفش : خوب حالا که جوراب و کفش رو پوشیدید بندهای کفش رو محکم ببندید، در این حالت نباید پنجه پا و پاشنه درون کفش بلغزند.
  2. یه کمی مانکن بازی دربیارید ! : اصلا معذب نشید، فکر فروشنده رو هم نکنید، چند دقیقه‌ای با کفش در فروشگاه قدم بزنید و از لق نزدن کفش تو پاهاتون و راحتی اون خیالتون راحت بشه، چون شما و کفش‌تون بعدا با هم دیگه اوقات خوشی رو می‎‌خواهید سپری کنید و سر هم غر نزنید و کار به قهر نکشه!! :)
کفش ورزشی را بپوشید و کمی مانکن شوید!
  1. بهداشت و سلامت پا : همیشه این مورد را در اولویت خرید کفش ورشی و یا اصولا هر کفشی، قرار دهید. پس لطفا و خواهشا و حتما سراغ تولیدکنندگان معتبر و مطرح ایرانی و خارجی بروید. شاید پول بیشتری پرداخت کنید ولی بیشتر می‌پوشید و بعدها هزینه های درمانی بابت خرید کفش نامناسب نخواهید پرداخت.
  2. بند انگشت معروف سایز زدن : کفش رو پوشیدید؟ حالا پاتون رو توکفش بسمت جلو هل بدبد تا به جلو کفش بچسبه، انگشت اشاره خودتون رو از انتهای کفش به داخل، یعنی پشت پاشنه فرو کنید، این کار باید براحتی انجام بشه ….. تمام ……قد کفش اندازه‌تونه.
بند انگشت معروف یادت نره !
  1. کفش سفت و غیرقابل انعطاف ممنوع : زیباترین کفش ورزشی اگر سفت و غیرقابل انعطاف باشه بلای جون شماست ! مگر اینکه عاشق جمله ” بکش و خوشگلم کن ” باشید :)
  2. کفش ورزشی بالشتک‌دار : کفش ورزشی کف صاف ممنوع…..تمام …..هیچ بحثی هم نداریم !!! اگر کمرتون رو دوست دارید و نمی‌خواهید فشارهای وارده از زمین به کمر شما منتقل بشه کفش ورزشی بخرید که در زیر اون بالشتک قرار داده شده.
کفش ورزشی بالشتک دار
  1. لژ خیلی بلند ممنوع : کفش‌های ورزشی با ارتفاع زیاد باعث پیچ‌خوردگی مچ پا و آسیب جدی به تاندون‌های پا میشه. ( تبلیغاتش رو زیاد دیدید!!!) . به قول معروف ” هر چیزی اندازه‌ش خوبه ” .

دوستان ورزشکار عزیز در این مقاله سعی داشتم اطلاعات فان ورزشی همراه با راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب رو به شما تقدیم کنم، امیدوارم که این مقاله و مخصوصا راهنمای خرید کفش ورزشی بتونه از آسیب‌های احتمالی به شما جلوگیری کنه . در سری مقاله های بعدی برای شما راهنمای خرید کفش فوتبال، راهنمای خرید کفش بسکتبال،راهنمای خرید کفش والیبال رو هم خواهم داشت.

پیشنهاد خرید ما رو هم از دست ندید :

لینک کوتاه: cheechera.com/5qjpt3
راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا