سبک زندگیمقاله ها

10 انتخابی که طی 10 سال آینده بابت آن‌ها پشیمان خواهید شد

انتخاب‌هایی که امروز دست به آن می‌زنید تعیین خواهد کرد که در 10 سال آینده در کجای جهان خواهید ایستاد. آیا حاضرید گزینه‌هایی را انتخاب کنید که پشیمان‌تان کنند؟

پشیمانی نوعی حالت عاطفی منفی است که در اثر احساس ناراحتی بیش از اندازه بابت گزینه‌ای حاصل می‌شود که در گذشته دست به انتخاب آن زده‌اید. این حس اغلب همراه با احساس از دست دادن چیزی است و منجر به این خواهد شد که خودتان را ملامت کنید.

وقتی بابت انجام کاری – یا انجام ندادن کاری – پشیمان می‌شویم، آرزو می‌کنیم کاش وقتی فرصتش را داشتیم، طور دیگری عمل کرده بودیم.

رنج ناشی از پشیمانی را می‌توان به راحتی در این سه نقل قول معروف در مورد پشیمانی مشاهده کرد:

“از میان تمام واژه‌هایی که در کتاب موش‌ها و آدم‌ها آمده، غم انگیزترین آن‌ها این واژه‌ها است، “می‌شد این طور باشد.””- کورت وونگات

“ردپاها خودشان را زمانی نشان می‌دهند که در انتهای پلکان می‌بینیم هیچگاه به سوی دروازه گام بر نداشتیم و دری را باز نکردیم که به سوی باغ گل‌های رز گشورده می‌شد.”- تی.اس. الیوت

“برو تلاش کن. زمان بگذار. نامه بنویس. معذرت خواهي کن. مسافرت بر. هدیه بخر. یک کاری بکن. فرصت‌هایی که دریابی‌شان به شادی می انجامند. غفلت پشیمانی به ارمغان می‌آورد.”- مکس ال. لوکادو

فکر کردن به پشیمانی چه سودی دارد؟ فکر کردن به چیزهایی که ممکن است در ده سال بعدی بابت آن‌ها پشیمانی به وجودتان راه پیدا کند این فایده را دارد که باعث می‌شود امروز دست به انتخاب‌هایی بزنید که در آینده دیگر مجبور نباشید حسرت موقعیت‌های از دست رفته را بکشید. در ادامه ده تا از انتخاب‌هایی که ممکن است در ده سال آینده پشیمان‌تان کند را مرور می‌کنیم:

1. پشیمان خواهید شد اگر به انتخاب خودتان اختیار زندگی‌تان را به دست نگیرید.

انتخاب و کنترل زندگی

اگر همین امروز به انتخاب خود کنترل زندگی‌تان را به دست نگیرید، در آینده بابت این مسئله پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد به جای این‌که دنبال خوشبختی بروید، بگردید، پیدایش کنید و با دستان خودتان را در آغوشش بکشید، بنشینید تا خوشبختی از راه برسد.
 • پشیمان خواهید شد اگر به جای این که خودتان شانس‌تان را بیازمایید، بنشینید و منتظر شوید که فرد دیگری شانس‌اش را با شما بیازماید.
 • پشیمان خواهید شد اگر به عوض این‌که اجازه‌ی زندگی‌تان را خودتان در دست بگیرید، برای رفتن دنبال آنچه دلتان می‌خواهد و دوستش دارید، منتظر اجازه پدر و مادر، معلم‌ها، رئیس، همسر، یا امثال این‌ها باشید.
 • پشیمان خواهید شد اگر به جای بستن کمربند‌ها و در دست گرفتن اختیار انتخاب‌ها و تصمیم‌ها، اجازه دهید دیگران به جای شما تصمیم بگیرند.

2. از این‌که آزادی مالی را انتخاب نکنید پشیمان خواهید شد.

انتخاب و آزادی مالی

اگر امروز تصمیم نگیرید که آزادی مالی‌تان را رقم بزنید، در آینده جز پشیمانی چیزی عایدتان نخواهد شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد که زیر بار قرض و وام‌های ریز و درشت رفته‌اید، در حالی‌که می‌توانستید خودتان انتخاب کننده باشید و در انتخاب چیزهایی که می‌خرید کمی اغماض نشان داده و دایره‌ی زندگی‌تان را کمی بسته‌تر نگه دارید؛ به اندازه‌ای که امکانات‌تان به شما اجازه می‌دهد.
 • پشیمان خواهید شد که چرا مقداری پول کنار نگذاشتید، در حالی که می‌توانستید یک حساب پس انداز باز کنید و هر گاه مقداری از درآمدتان را برای آینده در آن ذخیره کنید.
 • پشیمان خواهید شد که سرمایه گذاری در بازارهای سودآور را یاد نگرفتید، در حالی که می‌توانستید چند تا کتاب مفید در زمینه ی سرمایه‌گذاری بخوانید و آموزه‌های این کتاب‌ها را به کار ببندید.
 • پشیمان خواهید شد که چرا به سوی افزایش درآمد گام برنداشتید، در حالی که می‌توانستید روز‌های تعطیل و اوقات فراغت‌تان را صرف یک شغل پاره وقت کنید و و کسب و کاری راه بیندازید که منبع درآمدی دائمی برای‌تان باشد یا فقط یک ساعت از روز را برای ایجاد یک منبع درآمد جانبی صرف کنید.

3. پشیمان خواهید شد از این‌که گذاشتید ترس به دلتان راه پیدا کند.

شجاعت در زندگی

اگر امروز دست به انتخاب راه درست نزنید، و با ترس‌هایتان روبرو نشده و آن‌ها را مقهور توانایی خودتان نسازید، پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد از این‌که پیش رئیس‌تان نرفتید تا از وی تقاضای ترفیع کنید زیرا می‌ترسیدید تقاضای‌تان را نپذیرد، در حالی‌که می‌شد به رئیس‌تان شواهدی نشان دهید که برای شرکت بیش از آن چه تصور می‌شود ارزش و بها دارید.
 • پشیمان خواهید شد که چرا به فلان مسافرت نرفتید زیرا ترسیدید تنهایی سفر کنید، در حالی که می‌توانستید چمدان‌تان را ببندید، بلیت بخرید، و به یک سفر یک نفره‌ی عالی و هیجان انگیز بروید.
 • پشیمان خواهید شد که چرا گذاشتید فلان رابطه به پایان برسد چون می‌ترسیدید طرف مورد نظر قلب‌تان را بشکند، در خالی‌که می‌توانستید بپذیرید که شما هم مثل دیگران آسیب پذیر هستید و فقط کافی است به طرف مقابل اعتماد کنید.
 • پشیمان خواهید شد که چرا در بهمان مسابقه و رقابت شرکت نکردید چون می‌ترسیدید شکست بخورید، در حالی‌که می‌توانستید هر چه در توان دارید بگذارید و مانند باقی رقابت کننده‌ها بهترین خودتان را نشان دهید.

4. پشیمان خواهید شد از این‌که مراقب سلامتی‌تان نبوده‌اید.

انتخاب برای بدن سالم داشتن

اگر امروز دست به انتخاب درست نزنید، و یک سبک زندگی سالم را در پیش نگیرید، پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز … 

 • از این‌که تصمیم گرفتید غذاهایی بخورید که حاوی مقدار زیادی چربی و شکر بودند به جای این‌که بروید سراغ غذاهای پر از ویتامین‌ها و مواد مغذی‌ای که بدن‌تان برای عملکرد مطلوب به آن‌ها نیاز دارد، پشیمان خواهید شد.
 • به خاطر آن‌که سبک زندگی فاقد تحریک را در پیش گرفتید به جای آن که روزی 10000 قدم راه بروید و به صورت منظم به باشگاه بروید و چند‌تایی وزنه بزنید، پشیمان خواهید شد.
 • پشیمان خواهید شد که به سیگار کشیدن ادامه دادید و تصمیم نگرفتید که سیگار را ترک کنید و برای رها شدن از استرس‌های زندگی جایگزین بهتری پیدا کنید.
 • پشیمان خواهید شد که رفتید سراغ الکل، به جای این‌که از نوشیدنی‌های مفید و مطلوب استفاده کنید.

5. پشیمان خواهید شد از این که نخواستید با افرادی که دوست‌شان دارید وقت بیشتری بگذرانید.

رابطه با دوستان

اگر همین امروز تصمیم نگیرید که روابط خودتان را با کسانی بهبود ببخشید که بیشترین اهمیت را در زندگی‌تان داشته و بیشترین نقش را در آن بازی می‌کنند، و اگر آن‌ها را به اولویت شماره یک زندگی‌تان تبدیل نکنید، پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد از این‌که گذاشتید دوستان‌تان از اطراف شما پراکنده شوند و حاضر نشدید با اطرافیان‌تان وقت بگذرانید؛ با کسانی که پشت رویاهای شما بوده و بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند.
 • پشیمان خواهید شد از این که چشم‌تان را روی همسرتان بستید، او را ندیدید، گذاشتید به حال خودش باشد، و حاضر نشدید با او مانند اولویت شماره یک زندگی‌تان برخورد کنید.
 • پشیمان خواهید شد از این‌که به برنامه سرود‌خوانی یا تئاتر بچه‌هایتان نرفتید، و حاضر نشدید در تمام لحظات و نقاط عطف مهم زندگی‌شان حاضر شده و بخشی از آن لحظات باشید.

6. پشیمان خواهید شد از این‌که شادمانی‌هایتان را عقب انداختید.

انتخاب کنید شاد باشید

اگر همین امروز از روی عمد و نیت شادی را به زندگی‌تان راه ندهید، قطعاً پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد از این که شاد بودن‌تان را به زمانی موکول کردید که حتماً به نقطه و شرایط مورد نظرتان رسیده باشید، و حاضر نشدید همین الان و در همین لحظه شاد باشید یا سفر بروید.
 • پشیمان خواهید شد از این‌که شادی کردن را مشروط کردید به این که به فلان هدف خاص تان رسیده باشید، و حاضر نشدید بپذیرید همین شرایطی که الان دارید ارزش شاد بودن را دارد.
 • پشیمان خواهید شد از این که چنین انتخاب کردید که برای خوشحال بودن باید همه‌ی مقدمات فراهم شود و تمام جزئیات رو به راه باشد، و نپذیرفتید همین حالا و با آن چه دارید هم می‌توان شاد بود.

7. پشیمان خواهید شد که حاضر نشدید در تمام طول زندگی در حال یاد گرفتن باشید.

همیشه آموزش دیدن انتخاب‌تان باشد

اگر امروز دست به انتخاب نزنید و به یک شاگرد همیشگی تبدیل نشوید، پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد که چرا طرح و برنامه‌ای حرفه‌ای برای شغل‌تان نریختید، و حاضر نبودید به صورت مداوم و مستمر مهارت‌های شغلی‌تان را روز‌آمد کنید و از جریان آخرین تغییرات صنعت دور بودید.
 • پشیمان خواهید شد از این که گذاشتید تنها به یک زبان سخن بگویید، و نخواستید زبان دیگری بیاموزید.
 • پشیمان خواهید شد از این که نرفتید دنبال یادگیری پیانو، و تلاش نکردید از قت‌تان برای یادگیری یک ساز استفاده کنید.
 • پشیمان خواهید شد از این‌که از تمام فرصت‌های یادگیری موجود در اینترنت چشم پوشی کردید و سعی نکردید با تماشای فیلم و گذراندن دوره‌های آنلاین علایقی که دارید را دنبال کنید.

8. پشیمان خواهید شد از این‌که گذاشتید بخل و کینه در دلتان باقی بماند.

کینه در دل انتخا‌ب‌تان نباشد

اگر همین امروز نگذارید گلایه‌ها و دلخوری‌ها از دلتان بیرون برود، پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد اگر وقت خودتان را برای فکر کردن به گذشته‌ها و افرادی  تلف کنید که در گذشته به شما آسیب روحی زده‌اند، و یادتان می‌رود در عوض آن می‌توانید برای آینده‌ای بهتر برنامه‌ریزی کنید.
 • پشیمان خواهید شد اگر که وقت‌تان را صرف سرزنش کردن دیگران بابت مشکلاتی بکنید که از سر گذرانده‌اید، و سعی نکنید از وقت پر بهای خودتان برای گشتن به دنبال راه‌حل رفع آن مشکلات استفاده نمایید.
 • پشیمان خواهید شد اگر از بخشیدن دست بکشید و بگذارید خشم و نفرت تمام انرژی شما را تخلیه کند، به جای آن که انرژی‌تان را جمع کرده و از آن برای حرکت به سمت و سوی مفید بهره ببرید.

9. پشیمان خواهید شد اگر علایق خودتان را دنبال نکنید.

علایق خود را انتخاب کنید

اگر امروز آگاهانه کاری را که به آن علاقه ندارید انتخاب نکنید، پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد از این‌که به کاری مشغول بشوید که فقط هزینه‌های ضروری زندگی‌تان را بتوانید با آن پرداخت کنید، در حالی که می‌توانستید به دنبال حرفه‌ای بروید که دوست دارید و زندگی‌تان را زیر و رو کنید.
 • پشیمان خواهید شد اگر جلوی موانع کم بیاورید و دست از تعقیب رویاهای‌تان بردارید، به جای آن که به دنبال راه‌های برای رفع آن موانع یا دور زدن آن‌ها باشید؛ یا خراب‌شان کنید، و یا باید از زیر، رو و کنار آن‌ها عبور نمایید.
 • پشیمان خواهید شد اگر گوشه ی امنب برای خودتان پیدا کرده و به آن پناه ببرید به بهانه‌ی امنیت، به جای آن‌که با در نظر گرفتن خطرات و ریسک‌ها، به دنبال راه و روشی برای موفقیت و سعادتمندی‌تان باشید.

10. پشیمان خواهید شد اگر خودتان را وفق ندهید.

سازگاری در زندگی

اگر همین امروز تصمیم نگیرید که خودتان باشید و راه خودتان را بروید، پشیمان خواهید شد. ده سال بعد از امروز …

 • پشیمان خواهید شد اگر به اراده خود، به قوانینی پایبند باشید که دیگران آن را وضع کرده‌اند، در حالی که می‌توانستید خودتان قوانین زندگی‌تان را تعیین کنید.
 • پشیمان خواهید شد اگر از ترس این‌که در نظر دیگران فرد احمقی جلوه کرده و مورد تمسخر دیگران واقع شوید، دست به کار‌های جدید و نوآورانه نزدید، در حالی‌که می‌توانستید کارها را به راه و روش خودتان انجام دهید و نگذارید رای و عقیده دیگران شما را از راه‌تان باز دارد.
 • پشیمان خواهید شد که به اراده خود، همرنگ جماعت شدید، در حالی که می‌توانستید جای پای خودتان را در جامعه پیدا کرده و به کانون توجه و خورشید درخشان جمع تبدیل شوید.

نکته‌ی پایانی

فکر می‌کنید زندگی شما 10 سال بعد از امروز چه شکلی خواهد بود؟ این بستگی به انتخاب‌هایی دارد که امروز انجام می‌دهید. کاری کنید که ده سال بعد انتخاب‌های امروزتان باعث پشیمانی و تاسف خوردن‌تان نشود. طوری زندگی کنید که دیگر بهتر از آن امکان نداشته باشد؛ یعنی بهترین کاری که می‌توانید را در زندگی انجام دهید. این کار را با کنار گذاشتن 10 انتخابی انجام دهید که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم؛ یعنی انتخاب‌های نکنید که بعدها برای‌تان پشیمانی به بار بیاورند.

منبع متن : بادران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا